Bilgisayar hızlandırma yolları

Bilgisayar hızlandırma yolları

Teknloji, Bilgisayar hızlandırma yolları, Bilgisayar Nasıl Temizlenir, İşletim Sistemi Seçimi, Basit İşlemler, Bilgisayar Temizleme, Bilgisayar, Yazılım, Donanım, Laptop Temizleme, Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır, Bilgisayar Temizleme Programı

Bilgisayar hızlandırma yolları

Bilgisayar hızlandırma yolları genel olarak aynı yöntemlerden geçer. Bilgisayarınızdan en fazla alabileceğiniz performans satın aldığınız tarihteki performansından biraz daha az olacaktır. Kullanıldığı taktirde eskimeye başlayan parçalar yüzde yüz performans vermemeye başlayacaktır.

Öncelikle bunu nasıl yapacağınızı seçelim. Eğer bir program kullanmak istiyorsanız en etkili programlardan biri olan Ccleaner kullanabilirsiniz. Ücretsiz versiyonu size yeterli gelecektir. Bu program tek tek yapacağınız işlemleri sadece bir butona tıklayarak otomatik yapmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca kayıt defterinizde oluşan sorunları tespit ederek onarabilir.

Bilgisayar performansını arttırmak genel olarak gereksiz yere yüklü programları kaldırmak, ayarlardan animasyonları kapatmaktan geçer. Bunu genellikle hemen hemen herkes bilir ve uygular. Bunun dışında bilgisayarınızın düzenli olarak içerisini temiz tutmalı ve termal macun gibi yenilemelerini yapmalısınız. Bilgisayarınızın bakımınızı yaptırmamanız durumunda çok ısınır, ısınma sonucu parçalar soğuma amacıyla performansını düşürür ve bilgisayarınız kasar.

Bilgisayar nasıl temizlenir?

Bu durumdan kısaca kurtulmak için bir bilgisayarcıya götürebilirsiniz ayrıca termal macununuzda yenilenecektir fakat her 6 ayda bir düzenli olarak para vermek istemiyorsanız bilgisayarınızı açık bir yere çıkarın (balkon, bahçe) hava tutabileceğiniz mümkün ise bir hava üfleyici eğer buna sahip değilseniz de bir saç kurutma makinesi işinizi görecektir.

Bilgisayar içinizi güzelce hava makineniz ile temizleyin(özellikle fan bölgelerini) ve geri kapatın. Bunun ardından kasanız hala kasıyorsa donanımsal bir yetersizlik söz konusu olabilir. Eğer masaüstüne sahipseniz yetersiz gelen parçanızı değiştirin ve mutlaka işletim sisteminiz için SSD tercih etmeye bakın. SSD normal Harddisklere oranla çok daha yüksek performans vereceği için günlük kullanımda gözle görülür bir fark oluşturur maalesef oyuncuysanız oyunlarda bu o kadar da etkili olmaz.

İşletim Sistemi Seçimi
Bunlar haricinde çoğu yerde yazmayan fakat belkide en büyük performans etkeni olan işletim sisteminden bahsetmeye geldi sıra. Windows kullanıcı görselini en ön plana koyarak performansdan ödün vermiştir. İşletim sisteminizi Windows yerine Linux tercih ederek bilgisayarınıza bağlı olarak 20% – 50% arası performans elde edebilirsiniz. Başlarda kullanımı zor gelebilir sonrasında alıştığınız için windows kullanamaz hale geleceksiniz.

Basit İşlemler
Basit işlemlerin bilgisayarınızın ramında bilgi depolayarak yavaşlatmasını istemiyorsanız flash diskinizi sanal bellek olarak kullanabilirsiniz. Flash belleğinizi bilgisayarınıza takın sağ tıklayın ve ReadyBoost özelliğini aktif hale getirin. Bu özellik sayesinde örneğin bir programı açtınız bu programı kapattınız fakat birkaç dakika sonra tekrar ihtiyacınız oldu dosyanın yüklenime hazır dosyaları flashın belleğinde depolandığı için program çok daha kısa sürede açılacaktır.

Unutmayın bilgisayarınız normal halinden daha fazla performans vermez fakat ona özenle bakarak yavaşlamasını engellemeye çalışabilirsiniz. Günümüzde sürekli yeni güncellemeler ve yeni çıkan oyunlar siz ne kadar iyi bakarsanız bakın sisteminizden kat kat yüksek parçalar istediği için yeni bilgisayar almaya mecbur kılabiliyor.

Related posts

Yazılım Dilleri

Yazılım Dilleri

Yazılım, Teknoloji, Armut, Bionluk, Sadeceon, Yazılımcılar nasıl para kazanır, Bilgisayar Uygulamaları, Web Tasarım, Yazılım DilleriYazılım bundan birkaç sene önce yükselmeye ve popüler olmaya başlamıştır. Bundan 30 sene önce var olan mesleklerin şu an olmadığı gibi bundan 30 sene sonra da bu...

Bilgisayar Ekran Videosu Kaydetme

Bilgisayar Ekran Videosu Kaydetme

Bilgisayar Oyun Videosu Çekme, Video Çekme Programı, Bilgisayar Video Çekme Programı, Video Düzenleme Programı, Camtasia Studio, Sony Vegas Pro, Ocam, BandicamMerhaba arkadaşlar bugün sizlere Bilgisayar'da ekran videosu çekme programları ve montaj programları paylaşacağım.Windows 10'da video...

Huwai Cfo’su Meng W. Ülkesine Geri Verileceğini Duyurdu

Huwai Cfo'su Meng W. Ülkesine Geri Verileceğini Duyurdu

Kanada Hükümeti Huwaei'nin üst düzey yöneticisine geri iade edilme davasının açılmasına iz vereceğini açıkladı, mahkemenin net bir karar vermesi gerekiyor.(Meng W.) ABD'nin emri ile Kanada'da tutuklandı.Çin, (Meng W.) Aleyhindeki davanın ABD ile Kanada Arasındaki "ikili iade anlaşmasının" kötüye...

Leave a comment