Yazılım Dilleri

Yazılım Dilleri

Yazılım, Teknoloji, Armut, Bionluk, Sadeceon, Yazılımcılar nasıl para kazanır, Bilgisayar Uygulamaları, Web Tasarım,

Yazılım Dilleri

Yazılım bundan birkaç sene önce yükselmeye ve popüler olmaya başlamıştır. Bundan 30 sene önce var olan mesleklerin şu an olmadığı gibi bundan 30 sene sonra da bu zamandaki meslekler yazılım sayesinde olmayacaktır. Bu demek olmasın ki yazılım işleri bitiriyor. Yazılım sektörü ilerledikçe yeni alanlarda yeni meslekler oluşuyor. Örneğini fabrikalar tamamen otomasyona geçiyor bu otomasyonu üreten insanlar için yeni meslekler oluşuyor.

Yazılım dilleri istediğiniz alana bağlı olarak kendi içerisinde ayrılır. Siz eğer mobil alanını tercih ediyorsanız farklı, bilgisayar uygulamasını tercih ediyorsanız farklı alanları tercih etmeniz gerekiyor. Öncelikle bu siteye girmenizi sağlayan HTML, CSS ve PHP dillerini ele alalım.

WEB TASARIM

Web tasarım html, css ve php dillerini kapsadığı için söylenir. HTML daha çok iskelettir. Sitenin içerisinde neler olacağını ayarladığınız kısımdır. CSS ise sitede var olan nesnelerin nereye geçeceğini ne renk olacağını nasıl görüneceğini ayarladığınız kısımdır. PHP gözükmeyen arka taraftır. Sitedeki işlemleri yürütür. Üye ol, giriş yap gibi sistemleri oluşturur.

Bu üçünü bilen biri bir web sitesi yapabilir. Öğrenmek isteyen biri ise Udemy gibi video platformlarından veya makalelerden yardım alarak bol bol pratik ile kendini geliştirip yapmaya başlayabilir.

Bilgisayar Uygulamaları  

Bilgisayarda kullandığımız herşey kodlardan oluşmuştur. Bilgisayarın açılması, açılış şifresi, indirdiğiniz programlar, tarayıcınız, girdiğiniz web siteleri kısacası hayatımınız neredeyse her yerinde kodlar vardır. Hatta artık lambalar gibi aygıtlarda kodlama kullanılarak telefondan otomatik kapatma, ışık seviyesi gibi ayarları yapılabilmektedir.

Bilgisayar uygulamaları belirli bir dile sahip değildir. Microsoftun yapımcılığını üstlendiği C, C#, C++ gibi diller ile oluşabilir, Java ile Python ile React JS ile Electron JS ile daha burada sayamadığım onlarca dil ile uygulama yapılabilir. Aynı zamanda bu uygulamalar ile mobil uygulama ve oyunlarda oluşturabilir.

Neden yazılım geleceğin mesleği?

Yukarıda bahsettiğim gibi artık basit bir amacı olan ışığı yaymakla görevli ampüller bile yazılımla çalışmaya başladığından yakın zamanda neredeyse herşeyi telefondan kontrol edebilir hale geleceğiz. Şu an bile çoğu yerde kullanılırken gelecekte neler olacağı az çok belli. Sadece fiziksel anlamda değil bilgisayarlara, telefonlara, tabletlere indirilen herşey yazılımdan oluştuğu için sizde tutulacak bir oyun yaparak para kazanabilirsiniz.

Yazılımcılar nasıl para kazanır?

Genç kitle genel olarak Freelancer olarak çalışıyor. Dilediği müşteriden işi alıyor ve yapıyor. Freelancer çalışmanın tek ve en güzel tarafı tamamen çalışma saatlerinin size ait olmasıdır. Bir gün 24 saat çalışırken diğer gün 10 dakika bile çalışmayabilirsiniz. Freelancerlar ile alıcıları bir araya getiren bir sürü yabancı site vardır fakat Türkiye ‘de çoğunlukla kullanılan sistemler şu şekildedir,

             ●   Armut,

             ●   Bionluk,

             ●   Sadeceon

En azından benim bildiklerim bu şekilde. Sizde internette bir sürü kaynağı olan herhangi bir dilden başlayarak yazılımı öğrenebilirsiniz.

Related posts

Bilgisayar hızlandırma yolları

Bilgisayar hızlandırma yolları

Teknloji, Bilgisayar hızlandırma yolları, Bilgisayar Nasıl Temizlenir, İşletim Sistemi Seçimi, Basit İşlemler, Bilgisayar Temizleme, Bilgisayar, Yazılım, Donanım, Laptop Temizleme, Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır, Bilgisayar Temizleme ProgramıBilgisayar hızlandırma yollarıBilgisayar hızlandırma...

Bilgisayar Ekran Videosu Kaydetme

Bilgisayar Ekran Videosu Kaydetme

Bilgisayar Oyun Videosu Çekme, Video Çekme Programı, Bilgisayar Video Çekme Programı, Video Düzenleme Programı, Camtasia Studio, Sony Vegas Pro, Ocam, BandicamMerhaba arkadaşlar bugün sizlere Bilgisayar'da ekran videosu çekme programları ve montaj programları paylaşacağım.Windows 10'da video...

Huwai Cfo’su Meng W. Ülkesine Geri Verileceğini Duyurdu

Huwai Cfo'su Meng W. Ülkesine Geri Verileceğini Duyurdu

Kanada Hükümeti Huwaei'nin üst düzey yöneticisine geri iade edilme davasının açılmasına iz vereceğini açıkladı, mahkemenin net bir karar vermesi gerekiyor.(Meng W.) ABD'nin emri ile Kanada'da tutuklandı.Çin, (Meng W.) Aleyhindeki davanın ABD ile Kanada Arasındaki "ikili iade anlaşmasının" kötüye...

Leave a comment